Click on the slide!

Diplomasi

 
 Kıbrıs Sorunu, dünyanın gündemine girdiğinden beri Birleşmiş Milletler bünyesinde çalışmalar yürütülüyor. Fakat bunlardan bir sonuç alınamıyor. Bunlardan biri olan 2004 Annan Planı referandumu da Kıbrıslı Türklerin "kabulü" ve Rumların "hayırı" ile gerçekleşemedi. 1 Mayıs 2004’te Kıbrıs Cumhuriyeti adıyla tüm adayı temsilen Avrupa Birliği’ne girmesine rağmen Rum tarafının etkin müdahaleleriyle Kuzey Kıbrıs hiçbir avantaj ve maddi yardımdan faydalanamıyor.

Click on the slide!

Kaya TOPERi

 

Türk diplomatı olmak çok büyük bir ayrıcalık ve onur. Ama çok zor tarafları da var çünkü siz bir anda on cephede savaşmak zorundasınız, bir Fransız ya da İngiliz Hariciyecisi gibi değil. Kıbrıs sorunu, Kürt sorunu, Yunanistan sorunu, Ermeni sorunu var…

İç sorunlar ve dış sorunlar çok fazla ama Türk diplomasisi son derece başarılı. Bugün bile dünyada Türk diplomasisinden söz ediliyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşünün bu kadar geç olması Türk diplomasisi sayesinde demek yanlış olmaz.”

Click on the slide!

UCKANLAR

 
Bir pazar akşamüstü Nişantaşı'ndaki sıcak evlerinde karşılıyor bizi Uçkan Ailesi. İlhan Hanım, üzerine eşofmanları çekmiş. 2 yaşındaki Gülşen'in hiperaktifliği yerinde. Özgür Bey ise sanki kitaplardan başını yeni kaldırmış, bir 'düşünür' vaziyetinde. Kameralara ve objektiflere alışık İlhan Uçkan, heyecanın ötesinden berisinden geçmiyor. Korkarım ki Gülşen de ona benzeyecek! Aaa bu arada röportaj konuklarımızı tanıtmayı es geçmeyeyim. TV ekranında sıkça gördüğümüz, bir dönem Milliyet gazetesinin 'ilişki bilirkişisi', birçok kitap yazmış İlhan Uçkan, eşi Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Özgür Uçkan ve 2 yaşındaki kızları Gülşen. Söyleşiye Özgür Bey ile başlıyoruz.

Click on the slide!

Tülay Gürler

 
Musevi Cemaati Onursal Başkanı Bensiyon Pinto hazine değerindeki anıları kitaplaştırdı. İlk baskısı Ekim 2008’de yayımlanan kitabı “Anlatmasam Olmazdı Geniş Toplumda Yahudi Olmak” son olarak 8. baskısını yaptı. Her satırında bir film şeridi gibi geçen tarihi olaylar ve inişli çıkışlı bir hayatın içinde buluyorsunuz kendinizi…

Click on the slide!

KAGIDER

 
ABD ve Avrupa’da gelişmiş bir girişimcilik kültürüne rastlarken Bulgaristan ve Romanya gibi ülkelerde ise kadınların iş yaşamına katılma oranı yüzde 90’lara varıyor. Bu ülkelerde her 10 kadından 9’u çalışıyor. Cinsiyet farklı olmaksınız kadınlar taksi hatta tır şoförlüğü yapıyor, her meslek grubunda kadın iş yaşamına katılıyor. Türkiye’de genel olarak ataerkil aile yapısının var olması kadına sadece girişimcilik anlamında değil, birey olarak da kendini ifade etme konusunda sınırlıyor. Sosyal ve kültürel yapının her alanında karşımıza çıkan bu durum, kadına sadece evin içinde bir rol biçiyor.

Click on the slide!

Harun ÖZERDEM

Haluk BİLGİNER

Geutebruck GmbH yaklaşık 40 yıllık bir firma. Elektronik güvenlik sektöründe dünyada ilk 50 firma arasında yer alıyor. Halen Almanya’nın Windhagen kasabasında üretim tesisi bulunan firmanın Türkiye bürosu dışında ABD, Birleşik Krallık, Fransa, Rusya, İspanya, Avustralya ve Suudi Arabistan’da da büroları bulunuyor. Geutebruc firması benzer firmalardan farkı olarak sadece kapalı devre kamera sistemleri (CCTV) üzerinde çalışıyor.

Geutebruck firmasının Avrasya bürosu 2005’te Ankara’da faaliyete başladı. Balkan ülkelerinin tümü, Ortadoğu ülkeleri ve Türki Cumhuriyetlere olan tüm satış operasyonlarından sorumlu olarak Geutebruck firmasının en büyük bürosu. Bu büro sadece yönetimsel değil aynı zamanda satış bürosu gibi çalıştığından transit ihracat da yapıyor.

Click on the slide!

Dolmabahçe Saat


Hepsinin teker teker kendine ait bir ruhu ve atan bir kalbi vardır mekanik saatlerin…

Onları anlamak ve koleksiyonunu yapmak zor  iştir, sadece zaman yetmez, sadece aşk yetmez, sadece uğraşmak yetmez, sadece para harcamak yetmez, hepsi gerekir.

İnsanoğlu başlangıçtan bu yana zaman denilen anlaşılması zor kavramla uğraşmış, yıldızlara ve güneşe bakarak zamanı anlamaya ve hesaplamaya çalışmış. İlk başta insanlar için sadece yağmurun, karın, soğuğun, sıcağın zamanını bilmek yeterli olsa da mevsimler insanların hayatlarını yönetip, hasat zamanını, göç zamanını, barınma zamanını belirlemek sorun olmuş. Gittikçe daha küçük zaman dilimlerine ihtiyaç duyan insan, zamanın geçişinin en belirgin göstergesi olan günü bölmeye başlamış. İlk olarak Sümerliler, Mısırlılar, Yunanlılar ve Romalılar değişik yöntemler kullanarak zamanı ölçmeye çalışmışlar güneş saati, kum saati, silindirik saatler, kule saatleri, gemici saatleri, camii ve meydan saatleri, mekanik saatler ve son olarak pilli dijital saatlerle…

Click on the slide!

Bekir BOYDAK

 

Kayseri, Türkiye sanayisinin en önemli kilometre taşlarından biri olarak biliniyor. Kayserili şirketler, iş dünyasında yarattıkları istihdam ve kurumsal sosyal sorumluluk projeleriyle dikkat çekiyor. Elbette, bu şirketler içinde 23 grup şirketi ve 12 bin çalışanıyla Boydak Holding akla gelen ilk isim oluyor.

Özellikle mobilya sektöründe adını duyuran Boydak Grubu’nun iş hayatına giriş hikayeleri Kayseri’nin Hacılar ilçesine kadar uzanıyor. Yıllar içinde yarattığı İstikbal ve Bellona markaları; Kayseri'de mobilya, kablo, tekstil, bankacılık, lojistik, pazarlama ve kimya olmak üzere yedi ayrı sektördeki üretimleriyle Kayseri ve tüm Türkiye’nin kalkınma ve istihdamına katkı sağlıyor. Kayseri'nin yanı sıra tekstil tesisiyle Bursa'ya, mobilyadaki tesisiyle de Adapazarı'na da yatırım yapan Boydak Grubu, global ekonomik krize meydan okurcasına yatırımlarına ara vermeden devam ediyor.

Devamı...
Sağlık
Dermotoloji PDF Yazdır e-Posta
Selülit

Değerli Vip Diplomat Okurları,

Bu yazımda özelikle estetik açıdan bayanları kaygılandıran portakal kabuğu görünümlü selülit ve tedavisinden bahsetmeye çalışacağım.

Selülit cilt dokusunda meydana gelen ve cilde “portakal kabuğu” görünümü veren değişimlerdir. Selülit kadınlarda çok daha yaygın görülmektedir. Kadınların yüzde 85-98’inde belli bir ölçüde selülit olduğu saptanmış. Yağlar erkekler ve kadınlarda farklı biçimlerde oluşmaktadır. Erkeklerde yağ lobullerini çevreleyen ve destekleyen bağ dokusu iplikleri temel olarak deriye paralel bir biçimde uzanmaktadır. Bundan dolayı erkeklerde deride çökme olmamakta veya en düşük seviyede çökmeye maruz kalmakta ve böylece de erkekler daha düzgün bir cilde sahip olmaktadır. Kadınlardaki bağ dokusu iplikleri ise deriye dik olarak oluşmakta ve dolayısıyla iplikler arasındaki yağ lobulleri deriye dik oluştuğundan bağ dokusunun destek yapısı deriyi aşağıya çekmekte ve deri altında biriken yağlar pürüzlü bir yüzey meydana getirmektedir.

Devamını Oku

 
Ağız ve Diş Sağlığı PDF Yazdır e-Posta

Diş ve diş eti hastalıklarını göz ardı etmeyin GÜLÜMSEYİN…

Ağız sindirim kanalının girişidir. Diş ve diş eti sağlığının bozulması sindirim sisteminin olumsuz etkilenmesine yol açar. Yiyecekler öncelikle ağız içinde dişler tarafından iyi bir şekilde çiğnenip öğütülmeli ve mide açısından daha kolay hazmedilir bir hale getirilmesi önemlidir. Ayrıca dişlerin çiğneme fonksiyonu yanında düzgün konuşma ve görünümümüz konusunda da önemli işlevleri vardır.

Diş taşları, dişi çevreleyen diş etlerinin hastalanmasına neden olur. En önemli belirtisi diş etlerinin fırçalama esnasında kanamasıdır. İleri aşamalarda kendi kendine kanamalar da görülebilir. Bunu engellemek için 6 ayda bir diş hekimine gidilerek, diş eti hastalığı ihtimali olan kişilere erken tanı konabilir. Diş taşları 6 ayda bir temizlenmelidir. Ayrıca günde 2 kez en az ikişer dakika dişlerimizi fırçalamalıyız. Diş fırçalamasının biri mutlaka gece yatmadan önce yapılmalıdır. Ağız içindeki bakteriler en çok gece uykuda üreyip, çoğalırlar. Ağızda gıda artığı ne kadar fazla ise bakteri çoğalması da o kadar fazla olur. Buna destek olarak diş ipi-ara yüz fırçası kullanmalı, antiseptik ağız gargaraları ile bu işlemleri desteklemeliyiz.

Devamını Oku